Po opisach mikrofonów semi-pro i pro czas na mikrofon dla każdego i na każdą kieszeń. Tym mikrofonem jest iRig Mic Voice, przeznaczony głównie ale nie tylko do śpiewu.

Nie tylko kolory

Mic Voice dostępny jest w pięciu kolorach, z których mi akurat najbardziej do gustu przypadł żółty… ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że za naprawdę niewielkie pieniądze (~125 zł) dostajemy bardzo przyzwoity produkt nie tylko do zabawy z głosem.

Mikrofony iRig

iRig Mic Voice pomyślany zastał jako mikrofon do nagrywania głosu i śpiewu oraz do zabaw z nimi. Idealnie też nadaje się do Karaoke. Ale i podcasterzy w mniej wymagających sytuacjach mogą być z niego zadowoleni (tu utrudnieniem może być czułość ustawiona „estradowo”).

Wykonany jest solidnie, z porządnego tworzywa (rękojeść), a przetwornik równie solidnie chroniony jest przez koszyczek z drucianej siatki wyłożonej od środka tłumiącą lekkie podmuchy gąbką. Na rękojeści mamy włącznik znany z „tradycyjnych” mikrofonów estradowych.

Dla iPhona, iPada i nie tylko…

Równie interesująca choć mniej rzucająca się w oczy rzecz znajduje na drugim końcu kabla. Jest to specjalnie przygotowana wtyczka ze „złodziejką” czyli gniazdem dla słuchawek lub wtyczki z kablem do sprzętu audio czy miksera.

Dokładnie takie samo rozwiązanie zastosowano w opisanym już wcześniej iRig Mic. Dzięki temu możemy używać naszego iPhone czy iPada nie tylko do nagrywania dźwięku ale i jako profesjonalny system do efektów dźwiękowych.

iRig Mic Voice

W praktyce… nie jest źle!

Jak na urządzenie w tej klasie cenowej (zwłaszcza działające z iPhonem/iPadem) jest bardzo dobrze. Pasmo przenoszenia od 100 Hz do 15 kHz jest zdecydowanie wystarczające dla głosu i śpiewu.

Odpowiednio do roli mikrofonu estradowego zostały ustawione również parametry czułości. Mowę najlepiej rejestruje gdy trzymamy go kilka centymetrów od ust. Śpiew to już zależnie od głośności. Stosując dedykowane aplikacje oczywiście mamy dodatkowy wpływ na czułość (w pewnym zakresie) regulując ją w programie. Ale gdy używamy aplikacji systemowych jak Dyktafon czy Aparat nie mamy już na to wpływu (w przeciwieństwie do trzech poziomów czułości ustawianych w analogowym Mic i płynnej regulacji w cyfrowym Mic HD).

EZ Voice i inne programy

Mic Voice jako mikrofon „śpiewaczy” ma dedykowaną (ale działającą z innymi mikrofonami w tym wbudowanym) aplikację. Tą aplikacją jest jest EZ Voice. Z jej pomocą można śpiewać do utworów jakie mamy w bibliotece, wyciszyć w nich wokal i nagrać nasz śpiew wzbogacony efektami specjalnymi jak np. pogłos. Można też podłączyć się do sprzętu nagłaśniającego i tak wykorzystać nasz głos wzbogacony efektami.

EZ Voice

Poza EZ Voice Mic Voice działa oczywiście z innymi aplikacjami IK Multimedia. Na przykład: VocaLive FREE (efekty jak pogłos itp. w czasie rzeczywistym, nagrywanie, montaż - po dokupieniu), czy iRig Recorder FREE (nagrywanie, „podrasowywanie” i obróbka dźwięku) oraz ich wersjami płatnymi. Oczywiście można go używać w wszystkimi innymi programami potrafiącymi nagrywać dźwięk w iPhone czy iPadzie jak np. Garage Band, Dyktafon czy Aparat.

Nie tylko iPhony i iPady

Tak samo jak wcześniej opisywany Mic, Voice może działać również z nowszymi komputerami Apple i niektórymi „smart”fonami obarczonymi Androidem (tu znajdziesz informację jak sprawdzić zgodność).

Parametry

  • Ręczny elektretowy mikrofon wokalny.
  • Zakres częstotliwości: 100 Hz - 15 kHz, -3dB
  • Maksymalne ciśnienie dźwięku: 105 dB
  • Zniekształcenia: 3% THD at 105 dB, 1 kHz
  • Dostępny w 5 kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, różowym oraz białym
  • Złącze słuchawkowe dla odsłuchu w czasie rzeczywistym
  • Wygodny przycisk suwakowy (on/off)
  • Wbudowana osłona przeciwwietrzna


Do testów dostarczył przedstawiciel IK Multimedia: Audio Factory.

Szczerze polecam polskie profile społecznościowe iRig (Twitter) i iRig (Facebook). Można na nich uzyskać pomoc nie tylko w godzinach biurowych ale i wieczorami oraz podejrzeć interesujące informacje oraz ciekawostki o produktach.